Nietrzymanie moczu po porodzie

Zdarza się dość często, ale można temu zaradzić. Najtrwalsze efekty uzyskujemy gdy systematycznie wzmacniamy mięśnie Kegla.
Można stosować odpowiednią gimnastykę, elektrostymulację dna miednicy i biofeedback.
Czasem wystarczy zwykłe kichnięcie, kaszlnięcie albo nawet spontaniczny śmiech. Zazwyczaj jest to tylko kropli, które wywołują dyskomfort, wstyd i generalnie utrudnia życie.

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie.

Zmiany, które następują w organizmie kobiety podczas ciąży i potem podczas porodu zawsze osłabiają mięśnie dna miednicy, powszechnie nazywane mięśniami Kegla. Ta grupa mięśni podtrzymuje wszystkie narządy znajdujące się w jamie brzusznej, a w okresie ciąży kobieta przybiera na wadze. Nawet przy zdrowej ciąży jest to kilkanaście kilogramów wzrostu masy ciała. A sam poród, niektórzy lekarze nazywają poważnym urazem mięśniowo-neurologicznym. Poród powoduje rozluźnienie i zwiotczenie mięśni oraz więzadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego. Na nietrzymanie moczu wpływa głównie rozluźnienie mięśnia łonowo-guzicznego, który zamyka cewkę moczową.

Nie trudno się domyśleć, że dotyka to głównie kobiet, które urodziły duże dziecko, miały ciążę mnogą, mają za sobą kilka porodów, oraz poród był wyjątkowo ciężki. Wtedy może dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do uszkodzenia mięśni. Występowanie zaparć i problemów jelitowych również zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, głównie wysiłkowego i z parć naglących.

Ważna jest też kontrola wagi ciała. Zazwyczaj dolegliwość ustępuje w czasie połogu. Nie każdy organizm kobiety regeneruje się w tym samym tempie. Wiele też zależy stylu życia. Bardzo pomocna jest aktywność fizyczna, nawet tak prosta i codzienna, jak czynności domowe, spacery czy gimnastyka. Wtedy wszystkie mięśnie, w tym także miednicy, są lepiej odżywiane i dotlenione.

Ćwicz mięśnie Kegla

Problem niestety sam nie zniknie. Trening czyli wzmacnianie i uelastycznianie mięśni Kegla trzeba zacząć zaraz po porodzie. Świadome, naprzemienne napisanie i rozluźnianie mięśni tylko z pozoru wydaje się proste. Ważna jest cierpliwość i systematyczność. Trzeba też mieć świadomość, że postęp jest powolny, szczególnie na początku. A co chyba najważniejsze, trudno je samemu zidentyfikować, tak aby mieć pewność, że napinamy mięśnie dna miednicy, a nie inne mięśnie w jamie brzusznej. Poza tym, najpowszechniej stosowane „ćwiczenia z zatrzymywaniem moczu” niosą ze sobą inne, poważne ryzyka dla zdrowia.

Kilka porad na okres przejściowy, zanim wrócimy do formy:

  • Odwiedzaj toaletę tuż przed wyjściem z domu. Godzinę wcześniej nie pij napojów moczopędnych, szczególnie kawy i ziół.
  • Obserwuj kiedy i w jakich okolicznościach (jaki czas po wypiciu) zdarza ci się zmoczyć bieliznę. Spróbuj wcześniej iść do toalety.
  • Dbaj o higienę intymną i noś ze sobą zapasową bieliznę.
  • Nie ograniczaj picia napojów, bo grozi to odwodnieniem i stanem zapalnym dróg moczowych, a nawet chorobą nerek.
  • Codziennie ćwicz mięśnie Kegla – dna miednicy.

Potrzebne fachowe wsparcie?

Jeśli samodzielne ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zasięgnąć porady / wsparcia specjalisty. Znamy i stosujemy kilka terapii. W zależności od stanu i sytuacji Pacjentki, można wybrać jedną z nich, a czasem, zastosować kilka jednocześnie.

Może to być elektrostymulacja mięśni dna miednicy (pobudzanie do skurczu mięśni poprzez zastosowanie impulsów z urządzenia – elektrostymulatora, biofeedback, czyli kontrolowane przez Pacjentkę ćwiczenie skurczów dna miednicy przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Czasami pomocne może być leczenie farmakologiczne.

Można i warto skorzystać z dostępnych w naszym sklepie wyrobów medycznych. Wszystkie one pomagają w ćwiczeniach mięśni Kegla. Można je używać samodzielnie i dyskretnie w domu. A co najważniejsze, skuteczność ich jest potwierdzona badaniami, również badaniami  klinicznymi. Stożki dopochwowe Aquaflex Educator do nauki ćwiczeń Kegla Elektrostymulacja Cennik i dostawa

Można i warto skorzystać z fachowej pomocy: Fizjo Pelvi – Centrum Fizjoterapii Uroginekologicznej, Proktologicznej  i Okołoporodowej / – specjalistyczna pomoc w nietrzymaniu moczu, stolca, obniżeniu narządów miednicy mniejszej z wykorzystaniem nowoczesnych metod terapeutycznych. www.fizjopelvi.pl

Sprawne i elastyczne mięśnie Kegla to dobra inwestycja w przyszłość oraz w Twoją jakość życia.              Mięśnie Kegla, znane również jako mięśnie dna miednicy, tak ja wszystkie mięśnie poprzecznie prążkowane, aby być sprawne i elastyczne muszą cały czas być w ruchu. Dlatego nie powinno się rezygnować z ćwiczeń, nawet kiedy objawy nietrzymania moczu ustąpią. Mięśnie Kegla pozostają mocne dopóki systematycznie pracują. Poprawi to wiele aspektów Twojego życia, również intymnego. Ponadto unikniesz nietrzymania moczu w kolejnej ciąży i tej dolegliwości w wieku dojrzałym.