STORK

Szukaj

Elektrostymulacja EMS przy leczeniu nietrzymania moczu i stolca

Dużą skutecznością w leczeniu nietrzymania moczu charakteryzuje się elektrostymulacja.  Jest szeroko stosowana przez fizjoterapeutów  w leczeniu zachowawczym wysiłkowego nietrzymania moczu, leczenia pęcherza nadreaktywnego – naglącego nietrzymania moczu (parć naglących), mieszanego nietrzymania moczu i bólu w obrębie miednicy.  Elektrostymulacja polega na pobudzeniu do skurczu mięśni dna miednicy za pomocą prądu elektrycznego o określonych parametrach.  

Kiedy i dlaczego warto stosować stymulację mięśni i nerwów dna miednicy?

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu lub stolca, znaczne osłabienie mięśni
  • osłabienie sprężystości przepony dna miednicy
  • obniżenie narządów płciowych u kobiet
  • zaburzenia ukrwienia , czucia, naglące parcia, zaburzenie korelacji wypieracz-zwieracz
  • nadczynność mięśnia wypieracza moczu, zaleganie moczu w wyniku podwyższonego napięcia mięśni wokół szyi pęcherza oraz zwieracza cewki moczowej
  • neurogenne zaburzenia u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym lub cukrzycą, mielodysplazją,
  • po urazach rdzenia kręgowego.

Dzięki stymulacji pacjent zyskuje świadomość mięśni ważnych dla trzymania moczu ( i stolca). Ćwiczy je w sposób poprawny, bez wysiłku. Ćwiczenia wykonuje się 1 raz dziennie po 20 lub 40 minut. Są niebolesne (odczuwane miłe mrowienie). Poprawia się czucie wypełnienia pęcherza. Ważna jest systematyczność. Oferowany przez nas stymulator jest bardzo łatwy w obsłudze i wyposażony w czytelną instrukcję.

Do samodzielnego prowadzenia zabiegu elektrostymulacji potrzebny jest stymulator Pericalm® , który jest źródłem impulsu oraz sonda/elektroda  Periform+ , która przekazuje impuls do mięsni wewnątrz pochwy pacjentki lub dorektalnie (doodbytniczo) z użyciem sondy  Anuform. 

Elektrostymulacja jest często zalecana dla kobiet, które nie są w stanie zlokalizować i napinać swoich mięśni dna miednicy. Może ona działać jako pierwszy etap programu ćwiczeń mięsni dna miednicy, aby przywrócić kobiecie zdolność do ich zlokalizowania, rozpoznawania i rozwijania świadomości mięśniowej.
EMS jest szeroko stosowane przez fizjoterapeutów. Pericalm przynosi tą samą technologię w zacisze domowe. We własnym domu możesz skutecznie kontynuować terapię rozpoczęta w gabinecie fizjoterapeuty.

Podczas zabiegu odczujesz rytmicznie pojawiające się mrowienie, wywołujące  skurcze mięśni Kegla. Zabieg zazwyczaj jest przyjemny. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Sekwencja wielu skurczy stymuluje tkankę mięśniową i nerwową do rozbudowy i sprawniejszego działania. Stosowane są prądy  o częstotliwościach identycznych z tymi, jakie występują naturalnie w ciele człowieka.
W tym celu stosuje się specjalne elektrody, dopochwowe Periform+ i doodbytnicze Anuform. Zalecana jest pacjentom, u których skurcz jest słabo wyczuwalny. Stymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Okres rehabilitacji może trwać od dwóch do kilku miesięcy – zależnie od stopnia osłabienia mięśni, sumienności w ćwiczeniach, czynników dodatkowych.
Warto podkreślić, że w stymulacji mięśni można pobudzić do pracy wyselekcjonowany mięsień lub grupę mięśni, nie obciążając układu kostnego, oddechowego, krwionośnego.
Z zabiegów elektrostymulacji można skorzystać w gabinecie lekarskim, ale także można wykonywać ją samodzielnie w domu. Lekarz/terapeuta wyjaśni sposób prowadzenia ćwiczeń. Zalecana jest okresowa kontrola postępów leczenia – najlepiej udokumentowana obiektywnym pomiarem wzrostu siły mięśni lub badaniem urodynamicznym. Najlepszą motywacją do ćwiczeń są osiągane przez Pacjenta postępy Elektrostymulator Pericalm, jest prosty w użytkowaniu.  programy są wpisane w pamięć urządzenia. Elektrostymulatory są zasilane bateriami, do których podłącza się indywidualne elektrody. Aplikacja elektrod dopochwowych Periform lub doodbytniczych Anuform  jest łatwa, anatomiczny kształt pozwala na intuicyjne stosowanie. Używanie ich jest wygodne i bezpieczne.  Przed rozpoczęciem kuracji należy zasięgnąć porady lekarza.

Jest to niezwykle pomocna metoda u pacjentek które nie potrafią samodzielnie ćwiczyć. Samodzielnie trudno jest wyczuć właściwą grupę mięśni i uruchomić je, gdyż u osób chorych mięśnie te są wiotkie.  Układ nerwowy przekazuje impulsy elektryczne płynące z mózgu, które wywołują skurcze mięśni; Podobny impuls można wywołać przy pomocy stymulatora, który naśladuje działanie nerwu. Stymulator sam kurczy właściwe mięśnie, działa jak siłownia dla mięśni dna miednicy.

Parametry elektrostymulacji dopiera się odpowiednio do rodzaju nietrzymania moczu.  W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu celem zabiegu jest zwiększenie siły mięśni dna miednicy.  W tej sytuacji stymulujemy włókna szybko-kurczliwe i wolno-kurczliwe mięśni przepony moczowo-płciowej.  Dlatego częstotliwość impulsów podczas zabiegu mieści siew dwóch zakresach. Najczęściej stosuje się 15-20 Hz przez 10-15 minut, i 40-50 Hz przez kolejne 10-15 minut.  Czas trwania impulsu nie powinien przekraczać 200 µs.  Czas trwania i narastania siły skurczu to kolejny parametr zabiegu.  Im słabsze mięśnie tym krótszy czas trwania skurczu oraz tym dłuższy czas jego narastania. 
Elektrostymulacja mięśni zwieracza cewki, z użyciem elektrody dorektalnej ma zastosowanie również w uświadamianiu Pacjentowi, które mięśnie biorą udział podczas napinania mięśni dna miednicy.

W przypadku terapii pęcherza nadreaktywnego, celem zabiegu jest zmniejszenie pobudliwości mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.  Stymulowane są wtedy włókna dośrodkowe nerwu sromowego prądami o niskiej częstotliwości (5-10 Hz).  Taką stymulację pośrednią nerwu sromowego można wykonać za pomocą elektrod dopochwowych lub dorektalnych. 
Stymulacja elektrodami dopochwowymi i dorektalnymi jest skuteczniejsza od elektrostymulacji elektrodami powierzchniowymi.   Elektrostymulacja może być stosowana samodzielnie, jako punkt wyjścia dla wzmocnienia mięśni dna miednicy, lub w połączeniu ze stożkami dopochwowymi  albo ze stosowaniem biofeedbacku.   Współistniejące schorzenia mogą ograniczyć zakres stosowania elektrostymulacji więc przed rozpoczęciem tej terapii konieczna jest konsultacja medyczna.

Nietrzymanie stolca (i gazów) spowodowane jest osłabieniem mięśnia zwieracza odbytu. Przyczyny osłabienia bywają różnorodne , możliwość wzmocnienia tylko jedna – ćwiczenia .
Zwieracz odbytu można wzmacniać z wykorzystaniem elektrody doodbytniczej Anuform®.

Zależnie od rodzaju problemów związanych z opróżnieniem jelit stosuje się różne częstotliwości stymulacji. Często przyczyną zaparć są neurogenne zaburzenia czucia w dolnym odcinku jelita grubego i osłabienie ruchów robaczkowych jelita. Przyczyną mogą być uciski na unerwienie w krzyżowo – lędźwiowym odcinku kręgosłupa, pogorszenie ukrwienia i reakcji unerwienia prowadzące do niewłaściwej pracy mięśni gładkich jelit jak również poprzecznie prążkowanych zwieracza . Zaburzone czucie prowadzi do nadmiernie długich przerw pomiędzy wypróżnieniami i zaparć. Takie utrudnienie wypróżnienia powoduje konieczność silnego napinania mięśni , ich rozciągania i w efekcie osłabienia. Również te dolegliwości można leczyć terapią TENS.

Do stymulatora Pericalm podłącza się odpowiednią sondę/elektrodę. Periform – dopochwową lub Anuform – doodbytniczą.  Za pośrednictwem tych sond/elektrod przekazywane są impulsy elektryczne od urządzenia do nerwu. Pacjenci mają ma pełną kontrolę nad intensywnością stymulacji, którą mogą ustawić na urządzeniu.  Zwykle stymulacja trwa przez 15-30 minut dziennie, w zależności od wybranego programu.  Stymulacja przyczynia się do zwiększenia siły mięśniowej, poprawy zakresu ruchu i zwiększenie i poprawa dopływu krwi do mięśni.   Elektrostymulacja jest szczególnie zalecana dla kobiet, które nie są w stanie zlokalizować i napinać swoich mięśni dna miednicy. Może ona działać jako pierwszy etap programu ćwiczeń mięsni dna miednicy, aby przywrócić kobiecie zdolność do ich zlokalizowania, rozpoznawania i rozwijania świadomości mięśniowej. Gdy osłabienie mięśni jest szczególnie duże to terapię zaczyna się od elektrostymulacji pobudzającej mięśnie w sposób bierny (impulsy elektryczne pobudzają skurcz naszych mięśni- mięśnie pracują bez naszej kontroli). Pacjentka dzięki temu zauważa, które mięśnie odpowiedzialne są za utrzymanie moczu. Podczas zabiegu odczujesz rytmicznie pojawiające się mrowienie, wywołujące skurcze mięśni Kegla. Zabieg zazwyczaj jest przyjemny i  bezpieczny.  Sekwencja wielu skurczy stymuluje tkankę mięśniową i nerwową do rozbudowy i sprawniejszego działania. Stosowane są prądy o częstotliwościach identycznych z tymi, jakie występują naturalnie w ciele człowieka. Z Pericalm elektrostymulacja mięśni dna macicy jest dzisiaj prosta i skuteczna . Jedyne co trzeba zrobić to zrelaksować się aby zabieg był bardziej skuteczny i przyjemny. Zobaczycie jak szybko mięśnie odzyskają sprawność i swoją dawną funkcjonalność.

Elektrostymulacja przy leczeniu nietrzymania moczu i stolca.

Na początku  naszej pracy nad wzmocnieniem mięśni Kegla poddajemy się pracy Pericalm i staramy się wyczuć pracę mięśni i ich rytm skurczu. Jak silny jest skurcz i jak długo utrzymywany. W ten sposób wzmacniamy je, aby mogły podjąć samodzielną, kontrolowaną pracę. Potem stopniowo, bez pośpiechu, można zacząć samodzielne wykonywanie skurczów razem ze stymulatorem. Trzeba  złapać wspólny rytm,  się podobnie jak w tańcu. Prowadzi to do wzmocnienia ośrodkowej kontroli reakcji mięśni.  Trwałą poprawę przyniesie aktywne uczestnictwo pacjentki w zabiegach. Wtedy możemy ćwiczyć samodzielnie podczas codziennych czynności, dyskretnie i wygodnie